مجله سپنتا نور

مجله سپنتا نور

مهم‌ترین بایدها و نبایدها هنگام جایگزین نمودن لامپ دیمری

نکاتی که باید در موقع تعویض لامپ معمولی با دیمری در نظر گرفت

استفاده از لامپ دیمری LED در ساختمان‌های نوساز روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، همچنین یک بازار بزرگ برای جایگزین نمودن لامپ‌های رشته‌ای قدیمی وجود دارد که با افزایش قیمت برق بیش از پیش توجه مشتریان را به خود جلب نموده است. لامپ‌های کم‌مصرف اولین جایگزین لامپ‌های رشته‌ای بودند و LED بعد از آن وارد بازار شد ولیکن ویژگی‌های لامپ‌های LED برای طراحی نورپردازی بسیار مناسب‌تر می‌نمود و پس از تولید لامپ‌های LED دیمری، دست طراحان و آرشیتکت‌ها در این زمینه بسیار بازتر شد.
همچنین LED‌ها از نظر ظاهری به لامپ‌های تنگستنی بسیار شبیه هستند و این امر انتخاب مصرف‌کنندگان را ساده‌تر می‌نماید. البته باید در نظر داشت که انتخاب دیمر برای این نسل از لامپ‌ها به سادگی گذشته نبوده و نیازمند کمی آشنایی با ویژگی‌های این لامپ‌هاست. در اینجا مهم‌ترین نکات برای به‌دست آوردن بهترین نتایج در جایگزین نمودن لامپ‌ دیمری برای شما آورده شده است.

لامپی را انتخاب نمایید که قابلیت استفاده با دیمر داشته باشد

ممکن است این نکته بسیار واضح و پیش پا افتاده به نظر برسد ولی ممکن است برخی از ما تصور کنیم که می‌توان دیمر را با هر لامپی به کار برد. در عمل درایور لامپ‌های دیمری طوری طراحی می‌شود که قابلیت کار با دیمر داشته باشد؛ لذا لامپی را خریداری نمایید که تولیدکننده آن به صراحت به کارکرد با دیمر اشاره کرده باشد. البته به دلیل نبود استاندارد واحد برای شیوه فروکاهش لامپ (dimming)، تولیدکنندگان مختلف از روش‌های متفاوتی طراحی درایور را انجام می‌دهند. در نتیجه لامپ با قابلیت استفاده در دیمر تهیه کنید ولی این فاکتور تضمینی جهت کارکرد صد در صد برای کاربرد شما نمی‌باشد.

از برندهای شناخته شده استفاده نمایید

کارکرد لامپ دیمری وابسته به پارامترهای متنوعی است، به‌عنوان مثال میزان نور لامپ در حداکثر توان ممکن، پایداری نور خروجی و موارد ایمنی لامپ. این ویژگی‌ها معمولاً در لامپ‌های بی‌نام و نشان دیده نمی‌شوند. متاسفانه برخی از تولیدکنندگان نیز میزان کمی تغییر در نور لامپ خود ایجاد می‌کنند و خودشان را عرضه‌کننده لامپ دیمری می‌دانند. اگر از برندهای معتبر استفاده نمایید، جدا از خصوصیات دیمری، محصول با کیفیت‌تر و با گارانتی طولانی‌تر خواهد بود و پشتیبانی آن‌ها از مشتریان گسترده‌تر است. اصولاً یکی از دلایل گرانی کالاهای صاحب برند، استفاده از مواد اولیه مرغوب و پروسه تولید باکیفیت‌تر است.

مشخصات محصول را بخوانید

برای اینکه لامپ مورد نظر با کاربرد شما همخوانی داشته باشد به میزان نور خروجی آن دقت نمایید؛ با رشد تکنولوژی در سال‌های اخیر بازده نوری (لومن بر وات) لامپ‌های LED رشد چشمگیری داشته و لامپ‌های هم اندازه روز به روز میزان نور خروجی بیشتری پیدا کرده اند. در این میان لامپی را انتخاب نمایید که نور مورد نیاز شما را تامین کند؛ اگر لامپی نور خروجی کمی دارد استفاده آن با دیمر چندان معقول نیست. وجود لامپ‌های پرنورتر برای استفاده در دیمر مناسب‌تر هستند و بازه گسترده‌تری از نور را پوشش می‌دهند.

در خصوص سازگاری لامپ با دیمر از تولیدکننده بپرسید

اکثر تولیدکنندگان مطرح نورپردازی، در خصوص کاربرد و انطباق محصولشان با برندهای موجود در بازار اطلاعات کاملی دارند. دیمرهای مختلف در شرایط متنوعی تست می‌شوند و دانستن سازگاری این محصولات با یکدیگر برای شما مفید است. برای انتخاب دیمر از تولیدکننده لامپ بهترین گزینه را بخواهید؛ چرا که آن‌ها بیشترین اشراف را به کارکرد محصول خود دارند.

همه دیمرهای معمولی با لامپ LED سازگاری ندارند

دیمرهای نسل قبل که همچنان به وفور در بازار یافت می‌شوند با انواع لامپ دیمری سازگار نیستند. معمولاً مشکل اکثر آن‌ها پایین بودن شدت جریان لامپ LED است و عموماً اگر تعداد کافی از آن‌ها بر روی یک شاخه بسته شود، مشکل حل می‌شود. با این حال این کار در همه جا مقدور نیست. همچنین دیمرهای معمولی در نور حداقلی (در حدود ۱۰ درصد نور نامی) باعث چشمک زدن لامپ LED می‌شوند که این مشکل باعث کاهش عمر لامپ می‌گردد. راه حل اصولی استفاده از دیمرهای مخصوص LED است که پیچیده‌تر هستند و ممکن است همیشه در دسترس نباشند. یکی از قابلیت‌های این دیمرها تنظیم پایین‌ترین سطح نور لامپ می‌باشد که با این کار مشکل دیمرهای سنتی را حل می‌کنند.

دیمر را بر اساس حداکثر توان لوستر انتخاب نمایید

دیمرهای مخصوص LED مانند دیمرهای معمولی مقادیر حداقل و حداکثر توان دارند ولیکن این دیمرهای جدید عموماً حداکثر توان کمتری نسبت به نسل قبلی خود دارند؛ لذا دیمری تهیه نمایید که بتواند توان نامی لوستر یا آویز مد نظر شما را پوشش دهد. روش دیگر منطقه‌بندی روشنایی است که با این کار جریان عبوری از هر دیمر محدود می‌شود.

دفترچه راهنمای دیمر را مطالعه کنید