مجله سپنتا نور

مجله سپنتا نور

اهمیت نورپردازی سرویس بهداشتی و نکاتی که باید در این زمینه بدانید

اهمیت نورپردازی سرویس بهداشتی

وقتی طراحی روشنایی یک خانه انجام می‌شود، در بین تمامی اتاق‌ها کمترین میزان توجه به نورپردازی دستشویی می‌شود. اکثر مشتریان تمایلی به صرف هزینه برای نورپردازی دستشویی ندارند، در عوض می‌خواهند بودجه خود را بیشتر صرف آشپزخانه و پذیرایی نمایند. بسیاری از دستشویی‌ها نور مناسبی در محل آینه ندارند و نور کل دستشویی از یک نقطه در سقف تامین شده و قرار است که همان یک چراغ کل دستشویی را روشن نماید. اصولا در نورپردازی کلیه محل‌ها توصیه می‌شود که از تعداد بیشتری لامپ با وات پایین استفاده نماییم به جای یک لامپ با وات بالا. یک نورپردازی خوب دارای لایه‌های متفاوت می‌باشد و نور کافی برای استحمام، اصلاح صورت، آرایش کردن و… را در نظر می‌گیرد.
در طراحی امروزی دستشویی محل امن و آرامش در نظر گرفته می‌شود و اضافه شدن دوش و وان توجه ویژه‌ای برای نورپردازی این اتاق می‌طلبد. زمانیکه این کار به‌طور اصولی انجام شود نتیجه بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. به یاد داشته باشید که روز را در این اتاق شروع می‌نمایید و به پایان می رسانید.

نورپردازی سرویس بهداشتی در محل آینه

این نقطه از دستشویی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این اتاق می‌باشد. عمده وظیفه چراغ‌های این منطقه روشن نمودن سر و صورت برای اصلاح و رسیدگی می‌باشد. یکی از اشتباهات رایج در نورپردازی، قراردادن چراغ‌های توکار درست در بالای آینه‌ها می‌باشد. این کار باعث ایجاد سایه بر روی صورت می‌شود و کار اصلاح صورت را سخت می‌نماید.
استفاده از چراغ‌های خطی افقی یا دیوارکوب در هردوطرف آینه یکی از بهترین راه‌های نورپردازی یکدست بر روی صورت می‌باشد. البته با توجه به ابعاد و محل قرارگیری آینه، قرار دادن دیوارکوب در طرفین آینه ممکن نیست (البته می‌توان دیوارکوب را مستقیماً بر روی آینه نصب کرد ولی این کار معمولاً هزینه و ملاحظات زیادی می‌طلبد). فقط در این صورت است که چراغ بالای آینه را برای تامین نور مناسب می‌دانیم. این چراغ در بهترین حالت در ارتفاع ۱۸۰ الی ۲۰۰ سانتیمتری زمین قرار می‌گیرد و حداقل ۱۵۰۰ لومن شار نوری دارد. بهترین انتخاب پخش نور یکدست به طول ۶۰ سانتیمتر است که منجر به پوشش نور یکنواخت بر روی صورت و مو می‌گردد.
محدوده دوش محل ثانوی نورپردازی می‌باشد. در حمام‌های کوچک اگر محدوده دوش با درب شیشه‌ای از بقیه محیط جدا شده است، نیازی به چراغ مختص دوش نمی‌باشد؛ در غیر اینصورت یک چراغ توکار با پوشش شیشه‌ای یا پلی‌کربنات توصیه می‌شود. یک چراغ مشابه در بالای وان و روشویی، نورپردازی اختصاصی را تمام می‌کند.

نور عمومی محیط

 

یک نور پرکننده به‌عنوان جایگزین نور طبیعی می‌تواند روشنایی عمومی محیط را تامین نماید. به‌طور معمول استفاده از آویز به دلیل کوتاه بودن سقف دستشویی‌ها مقدور نیست. می‌توان از چراغ‌های روکار برای این منظور بهره برد. همچنین می‌توان از نورهای ترکیب شده با معماری بهره برد. بسیاری از این روش‌ها برای نورپردازی دستشویی قابل اجرا و شکیل می‌باشند.

نور دکوراتیو (Accent Lighting)

اگر متراژ دستشویی به اندازه‌ای است که امکان نصب یک شلف برای قرار دادن یک گلدان یا اثر هنری دردستشویی وجود دارد، از یک یا دو چراغ توکار برای جلا بخشیدن به این شلف استفاده نمایید. همچنین چراغ‌های توکار با نور نیمه متمرکز می‌توانند بر روی کاشی‌کاری‌های دستشویی بتابند و آن‌ها را جذاب‌تر نمایند. اگر روشویی دارای کابینت می‌باشد می‌توان از ریسه‌های ولتاژ پایین ۱۲ یا ۲۴ ولت در زیر کابینت برای نور شبانه دستشویی استفاده نمود که هم اثر دکوراتیو و زیبایی دارد و هم برای استفاده از دستشویی در نیمه شب مناسب‌تر است، چراکه نور کامل در میان شب خواب را از سر می‌پراند!

انتخاب لامپ

 

برق در کنار آب یک ترکیب خطرناک ایجاد می‌نماید، امروزه بسیاری از مصرف‌کنندگان برای امنیت بیشتر از لامپ‌های ولتاژ پایین برای دستشویی و حمام استفاده می‌کنند. این لامپ‌ها از نظر میزان نور با لامپ‌های معمولی برابرند و نقطه قوت آن‌ها در امنیت آن‌ها در زمان پاشش آب و وجود بخار می‌باشد. همچنین استفاده از دیمر برای طراحان روشنایی همواره مورد توجه بوده خصوصاً با وجود لامپ های LED دیمری نه تنها از مصرف برق کاسته می‌شود بلکه از مزیت کنترل شدت روشنایی هم بهره خواهید برد.