مجله سپنتا نور

مجله سپنتا نور

۶ نکته‌ی کاربردی در نورپردازی خانه برای راحتی و صرفه جویی

با توجه به این نکته‌های نورپردازی و انتخاب چراغ می‌توانید بیشترین میزان آسایش را در هر اتاق خانه به ارمغان بیاورید.

تفاوت سطح نور در اطراف تلویزیون را کاهش دهید

با قرار دادن یک آباژور در کنار تلویزیون تعادل نوری بین صفحه روشن تلویزیون و محیط اطراف برقرار کنید. لامپ داخل آباژور نباید از زاویه دید بیننده قابل روئیت باشد همچنین آباژور طوری قرار بگیرد که روی صفحه تلویزیون انعکاس ندهد.

نور در ارتفاع مناسب

بهترین نور مناسب مطالعه از پشت شانه‌های خواننده بایستی تابیده شود. یک آباژور در سمت چپ یا راست صندلی مطالعه قرار دهید و دقت نمایید که پایین شید بایستی همسطح چشم قرار بگیرد تا از خیرگی جلوگیری نماید.

از نورهای جذاب در محل زندگی بهره ببرید

در محیط با رنگ‌بندی گرم و چوب طبیعی از نور گرم (آفتابی) استفاده نمایید. لامپ‌های رشته‌ای را با LED جایگزین نمایید که هم نور زیباتری دارند و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌نمایند.

در بالای میز غذاخوری و در لوستر‌های کریستال از لامپ‌های غیر مات (شفاف) استفاده نمایید تا براق بودن ظروف و خود لوستر را چندین برابر نماید.

سایه‌ها را در روشویی به حداقل برسانید

برای استفاده از بهترین نور در هنگام ریش تراشیدن یا آرایش کردن، سایه ها را با قرار دادن لامپ در دوطرف آینه در ارتفاع صورت، حذف نمایید. لامپ را در بالای آینه قرار ندهید و از یک شیشه مات برای جلوگیری از خیرگی بهره ببرید.

از نورپردازی با کمی چاشنی دراماتیک بهره ببرید

در زیر کابینت لامپ‌های خطی استفاده نمایید تا نور کافی برای انجام کارهای آشپزخانه فراهم باشد. در زمان کم کردن نور، سایر چراغ‌های آشپزخانه را خاموش نموده و تنها زیر کابینتی‌ها را روشن بگذارید.