مجله سپنتا نور

مجله سپنتا نور

۷ اشتباه در نورپردازی خانه که می‌تواند فضای خانه را تاریک و دلمرده جلوه دهد

اهمیت نورپردازی خانه به‌قدری است که یک بی‌توجهی ساده می‌تواند فضای خانه را تاریک و دلمرده جلوه دهد.

 

 نحوه‌ی روشنایی یک اتاق ممکن است خیلی ساده و پیش‌پا افتاده به‌نظر برسد: لامپ را در سرپیچ می‌بندیم و کلید را روشن می‌کنیم، هورا!! تاریکی جای خود را به روشنایی می‌دهد. هرآنچه تاریک بود هم‌اکنون واضح و روشن است. ولی اگر دقت کافی در نورپردازی خانه به‌خرج ندهیم، در فضای منزل احساس آسایش و راحتی نخواهیم داشت. در این مطلب چندین خطای رایج در نورپردازی خانه را برای شما گردآوری کرده‌ایم که با اجتناب از آن‌ها می‌توانید فضای خانه‌ی خود را لذت‌بخش‌تر و آرامش‌بخش‌تر نمایید.

۱- لایه‌بندی در روشنایی خانه رعایت نشده

ممکن است در هنگام ساختمان‌سازی یک سری نور توکار در سقف تعبیه شود و کار را تمام شده فرض کرد ولی این سهل انگاری در نهایت به ضرر شما تمام می‌شود.
معماران معتقدند که افراد نورپردازی سقفی را بیش از حد در منزل به‌کار می‌برند، این کار از گرما و روح یک اتاق می‌کاهد و خانه را شبیه محل کار می‌نماید. نور سقفی نوریست که از بالای سر به محیط تابیده می‌شود ولی این نور به تنهایی به اتاق شخصیت نمی‌بخشد. اگر از چراغ مطالعه و آباژور استفاده نکنید، در هنگام مطالعه و نوشتن به چشم‌های شما آسیب می‌رسد. همچنین استفاده از نور هالوژنی یا سیلندری در اتاق خواب گرما و آسایش لوستر پاتختی را ندارد. وجود منابع متنوع نوری باعث می‌شود انعطاف بیشتری در مواقع مختلف داشته باشید.
برای جلوه بیشتر از نورپردازی Accent استفاده نمایید به‌عنوان مثال می‌توانید یک اثر هنری، یک دیوار آجری یا یک بوفه چوبی را با نور برجسته نمایید و یک طراحی لوکس خلق نمایید. نورپردازی یک دیوار آجری با کمک یک چراغ دیوارکوب می‌تواند یک صحنه خیره‌کننده از بازی سایه‌ها ایجاد نماید.

۲- عدم استفاده از کلید دیمر

بسیاری از طراحان داخلی معتقدند که در ایران استفاده از دیمر اکثراً به فراموشی سپرده می‌شود. شاید دلیل آن کمبود بازار از لامپ‌های دیمری (dimmable) یک دلیل آن باشد ولی دیمر اجازه کنترل شدت روشنایی را در طول شبانه روز می‌دهد. مثلاً یک میز شام در زمان پذیرایی نباید به اندازه استادیوم روشن باشد! درحالیکه ممکن است برای انجام تکالیف کودکان نور بیشتری در همان محل مناسب باشد.

یک چراغ در جای نامناسب می‌تواند بیشتر دردسر تولید کند تا آسایش.۳- فراموش نمودن سایه‌ای که هر منبع نور ایجاد می‌نماید

در دستشویی اولویت قرار دادن دیوارکوب در دو طرف آینه است نه بالای آن؛ نوری که از بالا به پایین می‌تابد، بر روی صورت سایه ایجاد می‌کند. اگر مجبور به استفاده از نور بالای آینه هستید، از یک چراغ بلند افقی به جای یک نور نقطه‌ای استفاده کنید؛ با این کار صورت به‌طور کامل روشن می‌شود.
همچنین اگر نور آشپزخانه از بالای سر به روی کابینت تابیده شود، درست در جایی که نیازمند نور هستید، به هنگام کار سایه ایجاد می‌شود. مشکل نور آشپزخانه بانصب نورهای زیرکابینتی (لامپ‌های خطی) حل می‌شود. همین مشکل در دفتر کار هم می‌تواند وجود داشته باشد، سایه سر و بدن بر روی میز کار. با قراردادن یک چراغ مطالعه این مشکل راحل کنید.

 

۴- سایز نامناسب لوستر و آویز

یک لوستر بسیار بزرگ بر روی یک میز غذاخوری کوچک یا یک لوستر بسیار کوچک بر روی یک میز بزرگ، یک صحنه نامناسب خلق می‌کند. به اعتقاد طراحان، ابعاد یک لوستر باید حدود یک‌دهم تا یک‌دوازدهم ابعاد اتاق باشد. اگر لوستری برای روی میز غذاخوری احتیاج دارید، لوستری را انتخاب کنید که قطر آن حدود ۳۰ سانتی‌متر کوچک‌تر از عرض میز باشد.

۵- لامپ‌ها در ارتفاع مناسب قرار نگرفته‌اند

کف آویز قرارگرفته در بالای کانتر باید مابین ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر از سطح کانتر بالاتر باشد. پایین‌ترین قسمت لوستر در بالای میز غذاخوری باید بین ۱۶۰ الی ۱۸۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد. همچنین پایین پوشش یا شِید آباژور بایستی در ارتفاع شانه در حالت نشسته قرار بگیرد؛ اگر بالاتر باشد، نور لامپ مستقیماً به چشم می‌تابد و آزاردهنده است.

۶-بی‌توجهی به رنگ سقف و دیوارها هنگام نورپردازی خانه

با توجه به اینکه در دکوراسیون مدرن یک یا چند دیوار را با کاغذ دیواری یا رنگ‌های تیره می‌پوشانند، باید توجه نمود که این کار نیاز اتاق به لامپ را می‌تواند به دوبرابر مقدار معمول برساند. به‌طور عادی دیوارها و سقف‌های روشن ۵۰ تا ۸۰ درصد نور را بازتابش می‌کنند و به همین دلیل فضا را پرنورتر جلوه می‌دهند، حتی رنگ یک پرده تیره‌تر، از بازتابش نور تاحد زیادی می‌کاهد. برای این کاهش روشنایی، لامپ بیشتری تعبیه نمایید.

۷- ممکن است فراموش کنید که لامپ‌ها برق مصرف می‌کنند!

یک لامپ به‌صورت نمونه بسیار کمتر از ماشین لباس‌شویی یا اتو برق مصرف می‌کند، اما در نظر داشته باشید که این لامپ ۸ الی ۱۰ ساعت در روز روشن است و می‌تواند ۴۰ الی ۷۰ درصد هزینه قبض برق را شامل شود. پس برای کاهش هزینه‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید. لامپ‌های LED قیمت اولیه بیشتری دارند ولیکن با توجه به طول عمر بالا منجر به کاهش هزینه‌های شما در بلند مدت می‌شوند.